04.03.2021

Справжнє обличчя секретної армії Путіна. Частина 1

Від admin

Російський олігарх Євген Вікторович Пригожин очолює секретну армію Путіна, в яку входять сумнозвісна приватна військова компанія «Вагнер», а також команда досвідчених пропагандистів, яка маніпулює засобами масової інформації як у відкриту, так і за лаштунками. Російські офіційні особи, знайомі з такого роду діяльністю, називають це проєктом «активних заходів» Пригожина.

Незважаючи на те, що найчастіше в міжнародних ЗМІ Пригожина називають «кухарем Путіна», серед своїх соратників він звичайно відомий як «Перший» або просто «Бос».

Як глава цієї секретної армії, Пригожин підтримує тісні робочі відносини з вищим керівництвом Міністерства оборони Росії. Крім міністра оборони Росії Сергія Шойгу, головними партнерами Пригожина в російській армії є начальник Генерального штабу Валерій Герасимов і начальник Головного оперативного управління Сергій Рудський. Начальник Головного управління Генерального штабу Ігор Костюков і його заступник Володимир Алексєєв також грають ключову роль в проведенні операцій Пригожина.

Співробітники російського МО не раз висловлювали глибокий шок і здивування з приводу стрімкого сходження Пригожина як глави секретної армії Путіна, відзначаючи, що у нього немає відповідного досвіду проведення військових і розвідувальних операцій, який виправдав би його місце за столом. Головними причинами його успіху вони називають його тісний зв’язок з Путіним і хитромудрі маніпуляції, відзначаючи, що Пригожин багато в чому покладається на ресурси МО для забезпечення своїх операцій. Наприклад, він використовував авіабазу Хмеймім в Сирії як ключову платформу і перевалочний пункт для переправлення бійців «Вагнера» на передові лінії в Лівії і інші місця в Африці.

Як відзначають деякі нинішні і колишні «вагнерівці», крім браку досвіду, у Пригожина також спостерігається запальний і безжальний характер. У нього часто народжуються «небезпечні ідеї» і є схильність втручатися навіть в найбільш тривіальні деталі «вагнерівських» операцій, що іноді призводить до марної втрати життів росіян і до ризику виявлення прихованого почерку дій Росії.

На сьогодні найсерйознішою з пригожинських «небезпечних ідей» є бійня в Сирії в лютому 2018-го року, коли десятки «вагнерівців» були вбиті при спробі захоплення нафтового поля, контрольованого збройними силами США. Це виявилося необачною операцією і поставило російський уряд в неприємне становище. Вважається, що в результаті цього секретна армія Путіна зазнала одні з найбільших втрат з часів Другої світової війни і підвищила ризик ескалації ворожого протистояння між Росією та США.

У той час представниця Пентагону підтвердила в заяві для ЗМІ, що «контингент в розмірі батальйону» був «підкріплений артилерією, танками, реактивними системами залпового вогню і мінометами». У порядку самозахисту сили США відповіли «комбінацією авіаційних і артилерійських ударів». Пентагон так і не підтвердив, скільки нападників було вбито і ким вони були, хоча США «спостерігали» за нарощуванням військових сил протягом тижня. За деякими розрахунками, більше 300 «вагнерівців» було вбито або поранено. За інформацією ЗМІ тих років, міністр оборони США Джеймс Маттіс назвав це зіткнення «спантеличливим», додавши: «Я не знаю, навіщо вони атакували, було ж відомо, що там знаходилися наші сили, очевидно, що росіяни про це знали». Він мав на увазі угоду про запобігання зіткненням між США і Росією, згідно з якою росіяни погодилися залишатися на захід від річки Євфрат.

Кремль намагався приховати втрати, але це ставало все складніше і складніше після того, як додому стали прибувати труни, і чутки про це поширилися в російських соцмережах. В підсумку, Міністерство оборони визнало, що «кілька десятків» росіян було вбито або поранено, але в той самий час воно стверджувало, що «російські військові не брали участі в якій би то не було ролі, і російська військова техніка не використовувалася». У тій же доповіді стверджувалося, що дозвіл на атаку Пригожин «отримав у якогось російського міністра» і до того ж він «обговорив» це з сирійськими посадовцями. Але Пригожин ніколи б не провів таку операцію, якби не відчував підтримки вищого керівництва Кремля.

Далі надано «погляд зсередини» на те, що насправді сталося.

Матеріал зйомки на місці проваленої операції 7 лютого 2018 року. На думку провідного психолога, «Пригожин – це людина, явно керована жадібністю, здатна на безглуздя і схильна ігнорувати потенційні наслідки своїх дій».

Незважаючи на статус ватажка секретної армії Путіна, «що знаходиться в розшуку», Пригожин активно подорожує і часто відвідує передові лінії в країнах, де розташовується значний контингент «Вагнера». Через свою погану репутацію на світовій арені Пригожину доводиться подорожувати в маскуванні. Зазвичай він носить накладну бороду і темно-коричневу перуку. Найчастіше його супроводжують шість охоронців.

На цьому фото поруч з Путіним стоять деякі з найбільш заслужених бійців «Вагнера», гордо демонструючи свої ордени. Справа наліво: командир «Вагнера» Дмитро Валерійович Уткін, командир 1-го штурмового загону Олександр Сергійович Кузнєцов, заступник командира «Вагнера» Андрій Миколайович Трошев, колишній командир 4-го штурмового загону Андрій Михайлович Богатов. Поруч з Путіним (який стоїть з закритими очима) стоять найбільш заслужені командири «Вагнера» – «Герої Росії»

Попри те, що міжнародні ЗМІ говорять, що Дмитро Уткін – це тільки підставна особа, він насправді є засновником і командиром «Вагнера». Він безпосередньо керував військовими операціями в Лівії з самого початку перебування там цієї ПВК. Хоча в міжнародних ЗМІ і поширені розповіді про те, що він використовує позивний «Вагнер», Дмитро Уткін насправді відомий як «Дев’ятий».

Оскільки «Вагнер» названий на честь улюбленого композитора Адольфа Гітлера, висловлювалися припущення, що Уткін вибрав прізвисько «Дев’ятий» через своє схиляння перед нацистським диктатором. Якщо скласти ініціали Гітлера за порядковими номерами букв (один замість літери «А» і вісім замість латинської букви «Н»), то в сумі вийде дев’ять і це цілком відповідало б неонацистським симпатіям Уткіна. За словами декількох свідків, Уткін настільки захоплюється Адольфом Гітлером, що іноді носить нацистську військову форму часів Другої світової війни і навіть має татуювання з нацистськими символами на грудях і ключицях.

Зліва: командир «Вагнера» Дмитро Уткін («Дев’ятий»), перебуваючи в бойовому відрядженні, з гордістю демонструє свої нацистські татуювання. У зонах загального користування: «Дев’ятий» з гордістю показує свої ордена під час церемонії нагородження за участю Путіна.

Нацистські татуювання командира «Вагнера» Дмитра Уткіна («Дев’ятого») крупним планом.

Командир «Вагнера» Дмитро Уткін («Дев’ятий»), одягнений в нацистську форму, направляє бійців «Вагнера» в бій в Сирії. Сучасний Роммель очолює секретну армію Путіна.

Заступник командира «Вагнера» Андрій Миколайович Трошев часто подорожує в порядку ротації на передові лінії тих країн, де знаходиться значний контингент «Вагнера», в тому числі надаючи підтримку військових операцій в Лівії. Його прізвисько – «Сивий», але він також відомий в колах «Вагнера» як «Борис Борисович» або «ББ».

Заступник командира Вагнера Андрій Миколайович Трошев на прізвисько «ББ» з гордістю демонструє свої ордена під час церемонії нагородження за участю Путіна.

Порівнюючи цих командирів, нинішні і колишні «вагнерівці», знайомі і з Дмитром Уткіним на прізвисько «Дев’ятий», і з Андрієм Трошевим на прізвисько «ББ», відзначають, що у «ББ» є значний військовий досвід, але він вважається трохи неврівноваженим, що не завжди справляється з військовими ситуаціями, а також упереджений до алкоголю. Наприклад, влітку 2017 року він потрапив в санкт-петербурзьку лікарню з алкогольним отруєнням. Що примітно, це сталося прямо перед самим відомим розгромом «Вагнера».

Говорячи про згаданий розгром секретної армії Путіна в лютому 2018-го року в Сирії, нинішні і колишні «вагнерівці» стверджують, що саме «ББ» був тим польовим командиром, який віддав «Вагнеру» тактичний наказ атакувати нафтове поле, контрольоване збройними силами США, що призвело до серйозних втрат в лавах «Вагнера». Висловлюючись їхніми словами: «Нас побили як дітей». Деякі стверджують, що «ББ» віддав наказ атакувати, не знаючи, що цю позицію контролюють сили США, і будучи впевненим, що це нафтове поле знаходиться під контролем курдів. Вони додають, що саме жадібність Пригожина була рушійною силою цієї непродуманої спроби захоплення нафтового поля – жахливе твердження, якщо воно відповідає дійсності.

Незалежно від того, чи віддав «ББ» тактичний наказ атакувати позиції США в силу некомпетентності, нерозсудливості або відсутності планування, як зазначає один з нинішніх «вагнерівців», в кінцевому рахунку це сталося з вини Пригожина. З огляду на постійний нагляд Пригожина за всіма деталями, «ББ» було б неможливо віддати такого роду наказ без того, щоб Пригожину не було поставлено до відома це, особливо з огляду на, що «Вагнер» вже планував захоплення цього нафтового поля протягом деякого часу. Після такого розгрому маніпуляторську майстерність Пригожина було піддано серйозній перевірці, але все ж, швидше за все, саме вона врятувала його від путінського гніву.

В кінці січня 2018 року Пригожин заявив сирійським офіційним особам, що у нього є «хороший сюрприз» для Башара аль-Асада, «який відбудеться між 6-м і 9-м лютого». З чуток, міністр з президентських справ Мансур Фадлалла Аззам обіцяв, що Пригожину добре заплатять за його послуги. У той самий час, як відзначають ЗМІ того часу, Пригожин став частіше спілкуватися з вищим кремлівським керівництвом, включаючи керівника адміністрації Путіна Антона Вайна і заступника глави адміністрації Володимира Островенка. Пригожин навіть розмовляв з російськими офіційними особами наступного дня після трагічної атаки, що підтверджує факт його прямої участі в цій проваленій операції.

Матеріал зйомки на місці проваленої операції 7 лютого 2018 року і особи деяких із загиблих. Вони є наслідком пригожинських «небезпечних ідей».

Незважаючи на його посаду заступника командира «Вагнера» і звання Героя Росії, багато «вагнерівців» дивляться на «ББ» з презирством кожен раз, коли він входить в приміщення; вони вважають, що «ББ» не цінує їхніх життів і не завжди повністю розбирається в ситуації, як це продемонстрував лютневий розгром 2018 року в Сирії. Через його проблеми з алкоголем деякі навіть сумніваються в його придатності до служби і висміюють його звичку «тільки сидіти і пити свою каву».

На відміну від «ББ» «Дев’ятий» користується повагою через свій військовий досвід і манери керівництва, незважаючи на свою пристрасть до носіння нацистської форми, що, звичайно, не є дуже вдалим способом залишатися непомітним в нібито секретній армії. Проте, «Дев’ятого» рядові бійці поважають, оскільки в минулому році під його командуванням «Вагнер» досяг успіхів на трипільському фронті, і «вагнерівці» вважають, що (на відміну від «ББ») «Дев’ятого» дійсно турбує їхнє благополуччя . Кажуть, коли «Дев’ятий» входить в приміщення, він вже заздалегідь знає всіх по імені, чим ще більше притягує до себе рядових «вагнерівців».

Говорячи про втручання Пригожина в справи «Вагнера» і ті труднощі, які через це випадають на долю «Дев’ятого» (якому, як уже говорилося, симпатизують рядові бійці), один з високопоставлених «вагнерівців» наступним чином охарактеризував тип відносин між «Дев’ятим» і Пригожиним: «для нас він може бути і «Дев’ятий», але для декого він точно «Шостий».