В Україні зросла захворюваність на кір в 11 разів
В Україні з початку року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року захворюваність на кір в Україні зросла більш ніж в 11 разів. Про ситуацію розповів заступник Генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко, інформує Національний портал з імунізації.
За словами Даниленка, за шість місяців зареєстровано 1196 випадків захворювання на кір. Якщо порівнювати це з минулорічним аналогічним періодом, то маємо зростання захворюваності більше, ніж в 11 разів.
Серед причин такої ситуації:
Вакцинація проти кору є найефективнішим засобом профілактики цього захворювання, тому вона є обов’язковою для дітей. Адже специфічного лікування кору нема, лише симптоматичне.
Кір не є “легкою” хворобою: він особливо небезпечний своїми ускладненнями. Це може бути широке коло захворювань, найпоширеніші з яких – пневмонія (запалення легень), енцефаліт (запалення мозку), отит (запалення вух). Але можливі ускладнення і з боку інших органів та систем, тобто чітко окреслити коло органів, які можуть бути уражені внаслідок кору, дуже складно.
На першому етапі хвороби є ризик сплутати кір з іншими захворюваннями, адже початок схожий з початком багатьох інших хвороб, зазначає Даниленко. До перших симптомів належать лихоманка, кон’юнктивіт, риніт. Такі симптоми можуть тривати до семи днів і нагадувати звичайну ГРВІ. За чотири дні до появи специфічної висипки хворий починає виділяти вірус і вже є джерелом інфекції. Далі можуть з’явитися характерні білі плями на поверхні щік – так звані плями Бельського-Філатова-Коплика – та поетапна висипка (починаючи з голови й до тулуба та нижніх кінцівок).
Тож навіть після появи перших симптомів ГРВІ радять звертатися за медичною допомогою, і щодо подальшого ведення пацієнта рішення вже прийматиме сімейний лікар.
“Якщо говорити про Україну в цілому, то за минулий рік ми маємо близько 90% охоплення вакцинацією дітей. За 5 місяців цього року маємо виконання плану охоплення щепленнями до 40%, тобто до кінця року плануємо вийти на 90+% виконання охоплення щепленнями проти кору дітей”, – каже Даниленко.
В цілому динаміка поширення кору в Україні є стрімкою, проте контрольованою та очікуваною. Разом з тим, можливе подальше зростання захворюваності восени – через масові скупчення дітей в організованих колективах під час навчального процесу.
В Україні, як і в більшості країн світу, для захисту проти кору використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%.